گروه‌ها
کاربران
برچسب‌ها
‌ ‌‌‌‌ ‌ ‍
14 آذر 1397, 17:34

امروز # رو دیدم، قشنگی بود. #نظرات

bipfa_Darkest-Hour-2017.jpg - امروز #فیلم #Darkest_Hour# رو دیدم، #فیلم قشنگی بود. #نظرات
encouraging

فیلم بسیار زیبایی بود که پیشنهاد می‌کنم ببینند.
فیلم به زیبایی بیان‌گر دو تفکر مقاومت و مذاکره (سر فرود آوردن) در برابر دشمنی (هیتلر) بود که به هیچ وجه خواسته هاش ارضا نمی‌شد و به علت روحیه استکباری خود و ادعای ابر قدرتیش حاضر به مذاکره و صلح منطقی و تمام کردن دشمنی‌هاش نبود.
در یک طرف ماجرا نخست‌وزیر بریتانیا، چمبرلین بود که فکر می‌کرد با تسلیم شدن و کوتاه اومدن می‌تونه هیتلر رو راضی کنه که دست از دشمنیش برداره (مثل دیدگاه کسایی که تو ایران حاضر هستند همه چیز رو بدن تا بلکه آمریکا و اسرائیل قانع بشن). حامیان این دیدگاه با امضا قرار داد مونیخ و بخشیدن منطقه چکسلاوی، تصور می‌کردند که آلمان و هیتلر راضی می‌شن، ولی چندی بعد آلمان که احساس پیروزی می‌کرد با اشغال جمهوری چک و چکسلاوی به همه این توهمات پایان داد.
صحبت چمبرلین بعد از این توافق جالب بود: امروز ما صلح را برای زمانه‌مان تحقق بخشیدیم! (صحبتی که خیلی آشناست برای ما و هنوز هم میگن این قراردادهای خفت بار باعث دور شدن سایه جنگ می‌شه.)

بعد از این ماجرا ها چمرلین عزل شد و وینستون چرچیل نخست‌وزیر شد. چرچیل که اعتقاد به داشت چندی بعد در برابر دیدگاه مذاکره خودش رو تنها دید و مجبور ‌شد پیشنهاد مذاکره دوستان (بخونید دشمنان داخلی یا جاهلینی که فاقد تشخیص واقعیت هستند) رو طی شرط‌هایی که به انگلیس تحمیل می‌شد برای صلح با ذلت بپذیره...

اوج داستان اینجا بود که چرچیل بین مردم رفت و ازشون پرسید که شما حاضرید تا آخرین نفس بجنگید یا ما صلحی کنیم و یک سری شروط رو بپذیریم و به نوعی مستعمره آلمان باشیم؟ پیشنهاد مردم از زن و مرد و بچه جالب بود: گفتند ترجیه میدیم تو خیابون‌های شهرمون بجنگیم و حاضر نیستیم چنین عافیت طلبی خفت باری رو بپذیریم.. و این‌جوری بود که کردند و ارتش آلمان و هیتلر بعد از چند سال شکست خوردند.
جالبه بدونید که نیروهای مردمی (بخونید #بسیج مردمی) با قایق‌هاشون موفق شدند نزدیک به 300 هزار ارتشی انگلیس رو از محاصره آلمان نجات بدند.
واقعأ این فیلم بیان کننده این واقعیت هست که نتیجه مقاومت جز پیروزی نیست (حتی اگر بمیری هم در برابر زندگی ذلت بار پیروزی هست) و خیال خام مذاکره و صلح با کسانی که خودشونو برتر و با قدرت‌تر میدونن نتیجه‌ای جز به فنا رفتن نیست...
تا وقتی که مردم پشت سر یک نظام باشن، اون نظام سر خم نمی‌کنه در برابر هیچ‌کس و هیچ‌چیز.

14 آذر 97
139 دنبال کننده

12

نفر این بیپ را پسندیدند
bimo kaneki 18-niloofar _mah_ b1994 bano64 25X rahaomi Yas0710 hacknazanin zeitun1 bi_nam_71