گروه‌ها
کاربران
برچسب‌ها
میترا
13 شهریور 1392, 23:31

رباینده سه زن آمریکایی در زندان خودکشی کرد جسد حلق‌آویز آریل کاسترو، مردی که ۳ زن جوان را ربود و بیش از یک دهه در خانه‌ی خود حبس کرد، در سلول زندان‌اش پیدا شد.

mitto

ر پی آزادی سه زنی که سال‌ها در خانه‌ای واقع در ایالت اوهایو به اسارت گرفته شده بودند، پلیس آمریکا به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. افکار عمومی می‌پرسد چگونه همسایگان و پلیس سال‌ها از این ماجرا بی‌خبر ماندند؟

ماجرای اسارت طولانی سه‌ زن آمریکایی، سرنوشت ناتاشا کامپوش و پلیس اتریش را تداعی می‌کند که به‌علت کشف این ماجرا به‌شدت مورد انتقاد افکار عمومی قرار گرفت.

ناتاشا کامپوش در سال ۱۹۹۸ هنگامی که فقط ده سال داشت در راه مدرسه توسط یک مرد بیمار ربوده شد و مدت ده سال در یک زیرزمین بی‌پنجره با بدترین شرایط در اسارت ماند. او در سال ۲۰۰۶ توانست از یک لحظه غفلت رباینده خود استفاده کند و بگریزد. ناتاشا هنگام فرار ۱۸ ساله بود.

میلیون‌ها نفر در سال‌های گذشته ماجرای دردناک زندگی ناتاشا را از طریق روزنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی مختلف دنبال کردند. او کتابی نیز باعنوان ۳۰۹۶ روز نوشت و در آن دوران اسارت خود را تشریح کرد، اما حاضر نشد به این پرسش پاسخ دهد که آیا از سوی گروگان‌گیر خود مورد سوء‌استفاده و آزار جنسی قرار گرفته است، یا نه.

در این خانه چه گذشت؟

اکنون، سه زن آمریکایی که در نوجوانی ناپدید شده بودند، در خانه‌ای واقع در شهر کوچک کلیولند ایالت اوهایوی آمریکا پیدا و آزاد شده‌اند.

آماندا بری و جینا د یسوس دو تن از قربانیان آدم ربائی کلیولند، عکس ها از زمانی است که ده سال پیش گم شدند. آماندا ماری بری و جئورجینا د یسوس دو تن از قربانیان آدم ربائی کلیولند، عکس ها از زمانی است که ده سال پیش گم شدند.

به گزارش پلیس سه برادر ۵۰ تا ۵۴ ساله به ظن ربودن سه دختری که اکنون زنانی جوان هستند، دستگیر و زندانی شده‌اند. یکی از دختران به نام آماندا بری که اکنون ۲۷ ساله است، دارای دختری نیز شده، که به‌نظر می‌رسد در دوره اسارت به دنیا آورده است.

متهم اصلی آریل کاسترو و دو برادرش اونایل و پدرو، رفتاری کاملا عادی داشته‌اند. همسایگان آریل را "مردی مهربان" توصیف کرده‌اند. او قبلا راننده اتوبوس بوده است.

شبکه‌های تلویزیونی گزارش داده‌اند، در شرایطی که این مرد در خانه محل سکونت خود زندانی برای این سه‌زن جوان ایجاد کرده بود، چنان آرام و عادی به‌نظر می‌رسید که همسایگان در طول سال‌ها تصور می‌کردند که او تنها در این خانه زندگی می‌کند. ماموران پلیس نیز گفته‌اند که تا به‌حال هیچ چیز شک‌ برانگیزی در این خانه دیده نشده بود.

آیا پلیس غفلت کرده است؟

اما شاهدان عینی این گزارش‌ها را تکذیب می‌کنند. یکی از همسایگان توصیف می‌کند که یکبار زنی برهنه را در باغچه خانه دیده که رفتاری غیرطبیعی داشته و به‌همین دلیل پلیس را خبر کرده‌اند، اما پلیس هشدار او را شوخی تلقی کرده و جدی نگرفته است.

شاهدان دیگری گفته‌‌اند که پلیس دوبار در محل حاضر شده اما هرگز وارد خانه نشده است. اکنون پلیس اوهایو به‌خاطر ساده‌پنداری و غفلت احتمالی به‌شدت مورد انتقاد افکار عمومی قرار گرفته است. درست به همان شدتی که پلیس اتریش در مورد ماجرای ناتاشا کامپوچ مورد انتقاد قرار کرفت: «آیا پلیس در انجام وظیفه خود سهل‌انگاری کرده و ماجرای سه دختر مفقود شده را با جدیت دنبال نکرده است؟» پلیس فدرال ایالات متحده آمریکا اکنون در جست‌وجوی پاسخ دقیقی برای این پرسش است.

فرانک جانسون، شهردار کلیولند گفته است: «یکبار ماموران اداره امور جوانان در خانه آریل کاسترو بوده و او را به‌خاطر رها کردن یک کودک در اتوبوس مورد سئوال قرار داده‌اند، اما سه ‌زن زندانی شده در خانه آریل توجه ماموران را جلب نکرده‌اند.»

شهردار کلیولند این اتهام را رد می‌کند که ماموران دولت دقت نکرده و نشانه‌های مشکوک را نادیده گرفته‌اند.

سه زن اسیر چگونه آزاد شدند؟

روز دوشنبه (۵ آوریل/۱۵ اردیبهشت) یکی از همسایگان آریل کاسترو به نام چارلز رمسی، متوجه می‌شود که زنی دستش را از شکاف یک در نیمه‌باز بیرون آورده و کمک می‌طلبد.

چارلز رمسی نجات دهنده آماندا بری: بارها با رباینده دخترها کباب خوردیم و زالزا گوش کردیم، اما هرگز چیز مشکوکی ندیدم. چارلز رمسی نجات دهنده آماندا بری: بارها با رباینده دخترها کباب خوردیم و زالزا گوش کردیم، اما هرگز چیز مشکوکی ندیدم.

چارلز که رنگین‌پوست است و اکنون مردم با او مثل یک قهرمان بزرگ برخورد می‌کنند، پیش‌می‌رود، در را با ضربات لگد می‌گشاید و زنی که کمک می‌طلبیده در حالی که دختر خردسالش را در آغوش داشته است به بیرون می‌خزد. او آماندا بری است.

آماندا بری بلافاصله از خانه چارلز رمسی به پلیس تلفن می‌زند و خواستار کمک فوری می‌شود. مرکز پلیس در آغاز با خونسردی برخورد می‌کند و تنها اعلام می‌کند به محض آن که خودرویی در اختیار داشته باشد گشت پلیس را به محل می‌فرستد. بری فریاد می‌زند:«نه. من الان به شما احتیاج دارم، پیش از آن که او برگردد.»

او از دو اسیر دیگر حکایت می‌کند. دقایقی بعد پلیس به خانه هجوم می‌برد و "جینا د یسوس" ۲۳ ساله و "میشل نایت" ۳۲ ساله را نیز آزاد می‌کند.

وضعیت فعلی زنان آزاد شده

وضعیت زنان آزاد شده به لحاظ سلامتی چندان وخیم نیست. به‌گزارش پلیس فدرال اف بی‌آی، آماندا بری هنگامی که در سال ۲۰۰۳ در پایان کار روزانه در بورگر کینگ گم شد، ۱۶ ساله بود. د یسوس یک‌سال بعد در راه بازگشت از مدرسه گم شد. او آن ‌زمان ۱۴ ساله بود. نایت هنگامی که در اوت سال ۲۰۰۲ برای آخرین بار دیده شد ۲۱ سال داشت.

چارلز رمسی نجات دهنده آماندا بری به خبرنگاران گفته است که بارها نزد کاسترو موسیقی زالسا گوش کرده و پای بساط کباب نشسته و هیچ چیزی او را به شک نیانداخته است. یک همسایه دیگر به نام چارلی سرب هنوز هم نمی‌تواند واقعیت را باور کند: «این دخترها در حیاط پشتی خانه ما حبس شده بودند؟»

بستگان آماندا بری در شبکه‌های تلویزیونی گزارش داده‌اند که مادر آماندا، در پی رنج‌فراوانی که به‌خاطر گم شدن دختر ۱۶ ساله خود کشید، در سال ۲۰۰۶ سرانجام جان باخت و نتوانست شادی آزادی دخترش را پس از ۱۰ سال تجربه کند.

موضوعی داغ برای رسانه‌ها و وظیفه‌ای سنگین برای پلیس

ماجرای اسارت این سه دختر جوان، که بهترین سال‌های زندگی خود را در شرایط روحی بسیار دشوار با ترس و شکنجه سپری کرده‌اند، بی‌تردید افکار عمومی آمریکا را سال‌های دراز به‌خود مشغول خواهد کرد.

شبکه‌های تلویزیونی بلافاصله پس از آزادسازی سه زن جوان، ده‌ها کارشناس امور جنایی و روانشناس را برای روشن کردن دلایل پشت‌پرده مکتوم ماندن این آدم‌ربایی عجیب دعوت به همکاری کرده‌اند. بسیاری از آن‌ها خود را برای به تصویر کشیدن این داستان دردآلود آماده می‌کنند.

ماجرای دردناک ناتاشا کامپوش سال‌ها است گهگاه به موضوع بحث‌های داغ در رسانه‌های نوشتاری و تصویری اروپا تبدیل می‌شود. کتابی که او با عنوان ۳۰۹۶ روز درباره دوران اسارت خود نوشته، یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال‌های اخیر بوده است. براساس همین کتاب فیلمی نیز ساخته شد که انتقادات بسیاری را برانگیخت.

اما پلیس آمریکا با وظیفه سنگین دیگری روبرو است: در همین شهر کوچک کلیولند، زن جوان دیگری نیز از چند سال پیش گم شده و هیچ ردپایی از او به دست نیامده است. اکنون پلیس برای یافتن او زیر فشار شدیدی قرار گرفته است.
DW.DE
بازگشت به خانواده، پس از ۸ سال محبوس بودن

هشت سال پيش ساعت ۷ صبح يكى از روزهاى اسفند ماه در شهر وين، پايتخت اتريش، دختر ۱۰ ساله اى بنام ناتاشا، خانه را به قصد رفتن به مدرسه ترك كرد.
ترس از گريز

دو هفته بعد از اینکه «ناتاشا کامپوش» زن جوان اتریشی از اسارت‌گاه‌اش گریخت، در هفته گذشته برای اولین بار در تلویزیون این کشور حاضر به مصاحبه شد. این دختر ۱۸ ساله مدت ۸ سال در اسارت مردی قرار داشت که او را در چاردیواری یک اتاق کوچک زندانی کرده بود. روزنامه كلنر اشتات آنسايگه چاپ آلمان در شماره امروز، ۱۴ سپتامبر، خود به اين مسئله اشاره كرده كه ناتاشا عليرغم موقعيت‌هايى كه براى فرار داشته، ولى به دليل ترس دائمى از (14.09.2006

13 شهریور 92
3,239 دنبال کننده

4

نفر این بیپ را پسندیدند
Aria-irani mehrdad1366 rOya__ rahgozarshoalefroosh